SIM – przemysł na poważnie

Przemysłowe innowacje na miarę XXI wieku

kierowca prowadzący auto

Jak zabezpieczyć auto podczas transportu samochodowego?

Organizacja transportu towarów wymaga zachowania odpowiednich przepisów drogowych. To także konieczność zapewnienia bezpieczeństwa. Tak, aby przewożony ładunek nie stanowił zagrożenia dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego. W szczególności, jeżeli przewożone będą samochody. Jak zabezpieczyć auto podczas transportu samochodowego lawetą? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Jak przewozi się samochody?

Podczas transportu aut do Bydgoszczy lub do innych miast, przydaje się laweta. Jest to zalecany środek transportu, który pozwala przewieźć niekiedy więcej niż jedną sztukę samochodu. To właśnie od prawidłowego umieszczenia pojazdów na lawecie należy rozpocząć zabezpieczanie aut na czas drogi.

Jedna z najważniejszych kwestii do zapamiętania to oś położona nieopodal silnika. Musi znajdować się jak najbliżej osi przedniej lawety. W ten sposób można zaplanować w ciężar całego ładunku. Jest to ważne, ponieważ samochody mogą sprawić, że laweta nie będzie miała odpowiedniej stabilności, stanowiąc zagrożenie na zakrętach. Można wówczas stracić panowanie nad nią i doprowadzić do wypadku.

Pasy do transportu samochodów na lawecie

Nie obędzie się także bez pasów, które pomagają zabezpieczyć przewożone pojazdy. Trzy pasy, to minimalna ilość do bezpiecznego przewiezienia samochodu. Do dyspozycji są:

  • pasy trzypunktowe z rękawem ochronnym;
  • pasy trzypunktowe z kostkami;
  • pasy dwupunktowe z szelką opasającą.

Ich budowa jest zróżnicowana. Która z sugerowanych opcji będzie najlepsza? Chcąc wybrać właściwe pasy, pod uwagę należy wziąć takie czynniki jak:

  • masa przewożonego pojazdu,
  • szerokość zabezpieczanych kół,
  • cechy konstrukcyjne lawety,
  • długość i częstotliwość eksploatacji,
  • przepisy obowiązujące w poszczególnych krajach.

Może to wydawać się skomplikowane i takie faktycznie jest dla osób, które nie mają odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Warto skorzystać z usług firm, które organizują transport samochodów, dbając przy tym o właściwie ich zabezpieczenie na czas przewozu.

O tym warto pamiętać podczas zabezpieczania auta

Zanim samochód zostanie umieszczony na lawecie, należy sprawdzić stan techniczny pasów. Tak, aby nie okazało się, że znajdują się na nich jakieś przetarcia czy też inne uszkodzenia. Takie usterki mogą zwiększyć ryzyko niebezpieczeństwa. Pasy mogą się zerwać w trakcie transportu, a samochód znajdzie się poza lawetą. Warto pamiętać także o odpowiednim ubezpieczeniu auta na wypadek kolizji. Ponadto należy upewnić się, że kierownica i koła transportowanego pojazdu są zablokowane.

Transport samochodu wymaga ostrożności. Tak samo, jak rozładowanie pojazdów mechanicznych we wskazanym miejscu. Jedna z najważniejszych kwestii to również  tempo opuszczania pojazdu. Może się bowiem okazać, że jeden nieostrożny ruch doprowadzi do uszkodzenia samochodu, co może wiązać się z potężnymi kosztami.