You are currently viewing Zasady bezpieczeństwa przy spawaniu konstrukcji stalowych

Zasady bezpieczeństwa przy spawaniu konstrukcji stalowych

  • Post author:
  • Post category:Blog

Spawanie to proces, który, czego nie da się ukryć, jest często nieodzowny dla różnego rodzaju prac remontowo-budowlanych. Szczególnie przydatny jest on podczas stawiania konstrukcji stalowych. Jego przeprowadzanie ma jednak do siebie to, że wymaga szczególnego bezpieczeństwa, być może większego niż jakiekolwiek inne działanie. Dlatego w trakcie spawania trzeba przestrzegać określonych zasad, które pomagają ochraniać zarówno osobę wykonującą cały proces, jak i wszystkich, którzy znajdują się w pobliżu.

Bezpieczeństwo spawacza i nie tylko

Pierwszą zasadą związaną z zachowaniem bezpieczeństwa przy spawaniu konstrukcji stalowych jest to, aby zawsze korzystać ze sprzętu, który posiada odpowiednie certyfikaty. Tylko on gwarantuje bowiem porządny poziom ochrony. Dotyczy to zarówno narzędzi, którymi się spawa, jak i narzędzi, które są niezbędnymi elementami ochronnymi, takich jak maska na oczy.

Nie da się ukryć, że to właśnie oczy wymagają największego zabezpieczenia podczas spawania. W trakcie tego procesu lecą bowiem iskry, które są w stanie uszkodzić wzrok, ale trzeba też powiedzieć, że nawet samo wpatrywanie się w łuk światła wytwarzany podczas spawania może być groźne.

Twarz i oczy nie są jednak oczywiście jedynym obszarem, który wymaga zabezpieczenia w trakcie spawania konstrukcji stalowych. Odpowiednia ochrona należy się także płucom. Opary, które wytwarzają się w trakcie spawania, mogą mieć bowiem działanie rakotwórcze. Dlatego przyłbica czy osłona, którą nosi spawacz, musi być wyposażona w odpowiedni filtr zapobiegający przedostawaniu się dalej szkodliwych substancji.

Jeśli zaś chodzi nie o samego spawacza, a o inne osoby, to ich bezpieczeństwu z pewnością najlepiej przysłuży się odpowiednie odgrodzenie obszaru, na którym dokonuje się spawanie. Dzięki temu żadna przypadkowa osoba nie znajdzie się w pobliżu miejsca, w którym dochodzi do przeprowadzania procesu spawania konstrukcji stalowych. A to w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko wypadku.