W wielu sytuacjach trwałe i mocne połączenie dwóch elementów wykonanych z tego samego materiału jest niezbędne do zakończenia konkretnego projektu. Jedną z najczęściej stosowanych metod tego typ łączenia jest spawania, czyli połączenie materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia z dodaniem lub bez dodania specjalnego spoiwa. Najbardziej uniwersalną metodą spawania jest metoda określana jako TIG. Jakie jeszcze zalety posiada ta metoda spawania? Spróbujmy dziś odpowiedzieć na to pytanie.
Metoda spawania TIG
Warto zacząć od tego, że metoda spawania TIG ma bardzo szeroki zakres zastosowania. Można wręcz powiedzieć, że warto z niej skorzystać wszędzie tam, gdzie liczy się wytrzymałość spoin przy zachowaniu wysokiej jakości ich wykonania. Na czym jednak polega ta metoda spawania?
Otóż metoda, której skrót oznacza dosłownie Tungsten Inert Gas to proces, podczas którego wytwarza się łuk elektryczny dzięki zastosowaniu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie tak zwanych gazów obojętnych, czyli argonu, helu lub ich mieszanki. Metoda ta stosowana jest zarówno do spawania automatycznego, jak i ręcznego i można dzięki niej łączyć materiały przez ich wzajemne stapianie albo zastosować dodatkowy materiał na spoinę.
Jakie zalety posiada metoda TIG?
Jak już zaznaczyliśmy, spawanie metodą TIG charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz jakością wykonania spawu. To niewątpliwie olbrzymi atut tej metody łączenia elementów. Jednak TIG posiada więcej zalet. Metoda ta pozwala łączyć większość metali i ich stopy. Do tego elementy takie mogą mieć różną grubość: od poniżej 1 mm do 10 mm.
TIG to także metoda pozwalająca zachować dużą kontrolę nad precyzją procesu spawania, a do tego daje możliwość pracy w różnych pozycjach. Jest to zatem faktycznie metoda bardzo wszechstronna, polecana do wielu rodzaju precyzyjnych łączeń.