You are currently viewing W jakich branżach wykorzystywane są rurociągi?

W jakich branżach wykorzystywane są rurociągi?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Stal zwłaszcza nierdzewna oraz czarna to materiał powszechnie wykorzystywany nie tylko w budownictwie przemysłowym do stawiania wysoce wytrzymałych konstrukcji ze stali, ale również komponent niezawodnych rurociągów. W jakich branżach i dlaczego wykorzystywane są rurociągi ze stali?

Dlaczego warto postawić na rurociągi ze stali?

Instalacje z rur stalowych cieszą się wysokimi walorami użytkowymi, jakimi żadne inne tworzywo nie jest w stanie zapewnić w obszarze nie tylko trwałości, wytrzymałości materiałowej, ale także bezpieczeństwa ich stosowania. Materiał ten jest nie tylko odporny mechanicznie na ściskanie, rozciąganie, czy też zginanie, ale także w przypadku stali nierdzewnej nie wymaga od użytkownika stosowania dodatkowych form zabezpieczeń przed działaniem substancji chemicznych, wilgoci, czy też rozwojowi korozji. Gdy weźmiemy pod lupę stal czarną, okaże się, że cechuje się ona nadzwyczajną wytrzymałością na wysokie temperatury. Wykonując z nich zewnętrzne rurociągi, można mieć pewność odporności na działanie promieniowania UV, a stosując niezawodne techniki łączenia rur w postaci specjalnych metod spawania, otrzymuje się systemy o wysokich parametrach szczelności.

Zastosowanie rur stalowych w przemyśle

Biorąc pod uwagę wspomniane parametry stali i zalety ich wykorzystywania do budowy różnego rodzaju systemów rurociągów zastosowanie rur stalowych w przemyśle jest szerokie. To często wykorzystywany materiał do budowy linii produkcyjnych w browarnictwie, czy też wykonania instalacji dla zakładów mleczarskich, czy też w branży okołospożywczej w systemach do produkcji soków i koncentratów owocowych. Stal jest niezastąpionym materiałem do tworzenia instalacji w zakładach farmaceutycznych, w przypadku budowy linii produkcyjnych leków o specjalnych właściwościach bakteriobójczych, przy reaktorze wysokociśnieniowym. Biorąc pod uwagę rury stalowe grubościenne, wykorzystuje się je w energetyce, a także w konstrukcjach grzewczych.