Spawanie to inaczej proces obróbki termicznej, który umożliwia łączenie metolowych elementów w spójną całość. Jednym z rodzajów spawania jest spawanie łukowe, które do połączenia wymaga wytworzenia łuku elektrycznego. Spawanie łukowe dzieli się na metodę topliwą i nietopliwą. Z poniższego wpisu dowiesz się, czym charakteryzują się poszczególne metody spawania łukowego i kiedy się je wykorzystuje. Zapraszamy do lektury.
Jak przeprowadzane jest spawanie łukowe metodą MIG?
Spawanie łukowe metodą MIG jest najczęściej wykorzystywane do łączenia konstrukcji stalowych bądź zbiorników ciśnieniowych. Podczas spawania źródło prądu wytwarza impuls elektryczny, który umożliwia powstanie łuku elektrycznego pomiędzy drutem a spawanym elementem. Na skutek wysokiej temperatury metal zaczyna się topić i zmienia się w tak zwane jeziorko spawalnicze. Po zastygnięciu tworzy on spójną i solidną spoinę. Warto dodać, że podczas spawania łukowego metodą MIG stale doprowadzany jest gaz osłonowy, który zapewnia metalurgiczną osłonę obszaru łuku spawalniczego, jeziorka spawalniczego i obszaru spawanych powierzchni. Dzięki temu spoina jest trwała i odporna na uszkodzenia zewnętrzne.
Na czym polega spawanie łukowe metodą TIG?
Kolejną metodą spawania łukowego jest metoda nietopliwa TIG, która nie powoduje rozprysku metali i doskonale nadaje się do łączenia elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, cienkich rur i blach. Podczas zbliżania elektrody wolframowej do wybranego materiału, pojawia się łuk elektryczny o wysokiej temperaturze. Dzięki temu zarówno metal, jak i metalowy pręt zaczynają się topić. Po skrzepnięciu płynnego materiału powstaje solidne i wytrzymałe spoiwo. Podczas spawania metodą TIG często stosuje się też gaz osłonowy w postaci argonu lub helu.