W nowoczesnym budownictwie przemysłowym jednym z najczęściej stosowanych materiałów do stawiania konstrukcji czy też tworzenia instalacji gazowych, grzewczych, energetycznych czy też budowy elementów biorących udział w procesach produkcyjnych w różnych branżach jest stal. Dzięki możliwości jej spawania z użyciem zautomatyzowanych urządzeń można tworzyć szczelne i niezawodne rurociągi, czy też instalacje do produkcji soków, leków, różnego rodzaju koncentratów. Czym charakteryzują się instalacje przemysłowe?
Czym jest spawanie przemysłowe?
Spawanie przemysłowe z zastosowaniem urządzeń opartych na nowoczesnej technologii pozwalają wytworzyć estetyczne i trwałe spoiny, które mogą być wykorzystywane zarówno w branży spożywczej, jak i instalacjach sanitarnych. Wszystko dzięki możliwości indywidualnego do warunków użytkowania i właściwości spawanego elementu doboru technik spajania stali od etapu projektowania przez jego montaż.
O czym trzeba pamiętać podczas spawania przemysłowego?
Wykonując instalacje przemysłowe, korzysta się z najwyższej klasy stopów metali, które dobiera się tak, aby nie wchodziły w reakcję z innymi substancjami obecnymi m.in. w przemyśle browarniczym, wspomnianej produkcji soków, zakładach farmaceutycznych czy też budowie kompleksowych SKIDÓW. Dzięki możliwości doboru technik spawania do miejsca zastosowania można zbudować trwałe i wytrzymałe połączenia rur oraz elementów wykonanych ze stali niestopowych, nisko i wysoko stopowych, jak też metali nieżelaznych. Spawanie przemysłowe obejmuje spawanie łukowe (elektrodą nietopliwą, topliwą), elektronowe, laserowe, plazmowe, atomowe oraz elektro-żużlowe.
Chcąc otrzymać doskonałą jakość spawu zaleca się spawanie elektrodą nietopliwą TIG. Jej zaletą jest brak rozprysku metalu, dlatego idealnie nadaje się do łączenia stali nierdzewnej, spawania rur i cienkich blach. Gdy mowa o zbiornikach ciśnieniowych i konstrukcjach stalowych lepiej wybrać spawanie MIG.