Budowa rurociągów to zadanie, które wymaga nie tylko odpowiednich materiałów, sprzętu i technologii, ale również niezbędnej wiedzy i doświadczenia. Wszelkie nieprawidłowości na etapie wykonania mogą doprowadzić do nieszczelności w sieci wodno-kanalizacyjnej, co powoduje wysokie ryzyko wystąpienia poważnych strat i kosztownych remontów. Dlatego też budowę rurociągów oraz szczegółowe planowanie prac z tego zakresu należy oddać w ręce fachowców.
Budowa rurociągów — najważniejsze elementy
Najważniejszymi elementami podczas budowy rurociągów są oczywiście rury. Dobór rur w tym przypadku jednak nie może być przypadkowy. Ich specyfika zależy od rodzaju medium, jego właściwości oraz przeznaczenia rurociągu. Zawsze jednak istotne jest to, aby materiał, z jakiego zostały wykonane rury, gwarantował ich wystarczającą trwałość i wytrzymałość. Co ważne, tworzywo nie może wpływać na właściwości substancji doprowadzanych systemem rur. Powszechne zastosowanie znajduje przede wszystkim stal nierdzewna, której zaletami są m.in. odporność na oddziaływanie sił i czynników zewnętrznych.
Do najważniejszych parametrów, jakie analizowane są podczas doboru odpowiednich rur, zaliczamy m.in. średnicę, grubość ścianek i masy jednostkę długości. Trzeba też uwzględnić obowiązujące normy i standardy, w tym m.in. normy EN i ISO, a także normy amerykańskie ASME.
Rury to jednak nie wszystko, aby wykonać rurociąg. Oprócz tego wykorzystywanych jest szereg innych elementów, np. kształtki stalowe do spawania (m.in. kolana, trójniki, zwężki), kształtki standardowe i grubościenne, kołnierze stalowe (przy armaturze kołnierzowej).
Montaż i spawanie rurociągów
Nasza firma specjalizuje się zarówno w montażu rurociągów przemysłowych, jak i instalacji sanitarnych. Prace z tego zakresu realizowane są z zastosowaniem odpowiednio dobranych technik spawalniczych. W ten sposób powstają spoiny o optymalnej wytrzymałości, dostosowanej do ciśnienia, na jakie będą narażone rury podczas eksploatacji. W ramach realizowanych usług zajmujemy się też montażem innych elementów instalacji, w tym m.in. kotłów i zbiorników.
Spawanie rurociągów odbywa się technikami spawalniczymi MIG/MAC i TIG. W ten sposób otrzymujemy wysokiej jakości spoiny oraz trwałe i powtarzalne połączenia. Jednolita struktura spawy to gwarancja, że będzie on odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne i nie dojdzie do zmiany właściwości technicznych spawanych elementów.