Spawanie metodą MIG/MAG polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego wytwarzanego pomiędzy elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Dowiedz się, gdzie wykorzystywane jest spawanie MIG/MAG.
Spawanie MIG/MAG
Podczas spawania MIG/MAG źródło prądu generuje impuls elektryczny, który powoduje powstanie tak zwanego łuku pomiędzy drutem spawalniczym podawanym z uchwytu spawalniczego a spawanym elementem. Łuk stapia spawany materiał i drut. Przez większość czasu podajnik drutu podaje drut spawalniczy za pośrednictwem uchwytu spawalniczego, z takiego uchwytu spawalniczego dostarczany jest również gaz osłonowy. Metody spawania MIG i MAG różnią się jedną znaczącą rzeczą:
- MIG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego, który nie bierze udziału w procesie spawania.
- MAG to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu aktywnego, który natomiast bierze udział w procesie spawania.
Spawanie MIG i MAG są stosowane praktycznie wszędzie, jednak najczęściej w przemyśle ciężkim i średnio ciężkim:
- w budowie statków,
- w budowie konstrukcji stalowych,
- rurociągów,
- zbiorników ciśnieniowych.
Równie często może służyć do napraw, jak również prac konserwacyjnych. Jest również powszechnie stosowane do łączenia blach, szczególnie w branży samochodowej, warsztatach blacharskich oraz przemyśle lekkim.
Techniki spawania MIG
W spawaniu MIG/MAG głównym narzędziem jest uchwyt spawalniczy, który służy do wprowadzania materiału dodatkowego i gazu osłonowego, jak również do przekazywania odpowiedniego prądu spawania do elementu spawanego. Jednym z ważniejszych parametrów związanych z techniką spawania to pozycja spawania, kąt uchwytu spawalniczego, jak również długość wolnego wylotu. Tego typu spawanie wyróżnia również doskonałą wydajność oraz możliwość mechanizacji i automatyzacji. Metoda ta najlepiej sprawdza się w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ jest to efekt zastosowania gazu osłonowego, który łatwo mógłby zostać rozproszony przez podmuchy wiatru, w konsekwencji jakość spoiny uległyby znacznemu obniżeniu.