You are currently viewing Dlaczego warto korzystać ze stali nierdzewnej w tworzeniu konstrukcji przemysłowych?

Dlaczego warto korzystać ze stali nierdzewnej w tworzeniu konstrukcji przemysłowych?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Stal to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych w budownictwie przemysłowym materiałów budowlanych. Ten specjalny rodzaj metalu ceniony jest za niezwykłe parametry użytkowe i wytrzymałość. Do czego stosowana jest stal?

Cechy użytkowe stali nierdzewnej

Podstawowym obszarem wykorzystania stali w przemyśle jest budowa konstrukcji przemysłowej. Szczególnym jej rodzajem jest tzw. stal nierdzewna. Jest to mieszanka żelaza i węgla z dodatkiem chromu i niklu, dzięki którym otrzymuje się materiał odporny na działanie korozji. Ważne, aby zawartość chromu nie była niższa niż 10%. Choć produkcja tego gatunku metalu jest nieznacznie wyższa od kosztów wytwarzania stali tradycyjnej w ostatecznym rozrachunku, biorąc pod uwagę wytrzymałość i trwałość obu materiałów stal nierdzewna wypada o wiele korzystniej. Podstawową zaletą stosowania stali nierdzewnej jest brak konieczności malowania jej czy też dodatkowego zadaszania konstrukcji. Stal kwasowa, bo tak ją się czasem nazywa,  jest też odporna na działanie substancji chemicznych i tych o odczynie alkalicznym.

Zastosowanie stali w przemyśle?

Stal nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana nie tylko w budownictwie przemysłowym, ale także w branży chemicznej lub energetycznej. Wysoka odporność na czynniki żrące sprawia, że wykorzystuje się ją przy tworzeniu konstrukcji na basenach, kąpieliskach. Biorąc pod uwagę jej walory estetyczne to idealny materiał na balustrady, poręcze w nowoczesnych wnętrzach, a zważywszy na jej wytrzymałość na duże obciążenia, świetnie sprawdza się do budowy skomplikowanych konstrukcji stalowych, wiat. Łatwość obróbki pozwala wytwarzać elementy stalowe w dowolnym kształcie i rozmiarze. Wykorzystanie stali w konstrukcjach przemysłowych pozwala uniknąć dodatkowej obróbki przed spawaniem, jak to bywa w momencie pracy ze stalą węglową. W przypadku stali nierdzewnej wystarczy jej odtłuszczenie i tym samym oczyszczenie przed właściwymi pracami.