You are currently viewing Bezpieczne mocowania do rur stalowych — co warto wiedzieć?

Bezpieczne mocowania do rur stalowych — co warto wiedzieć?

  • Post author:
  • Post category:Blog

Rury stalowe mogą być wykorzystywane zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Mogą być użytkowane w energetyce, przemyśle okrętowym, do osłony rurociągów gazowych wysokiego ciśnienia (rury stalowe grubościenne). Jak prawidłowo mocować rury stalowe?

Stal nierdzewna — zalety stosowania rur stalowych

Rury stalowe, w tym również bezszwowe produkuje się z e stopów żelaza z różnego rodzaju domieszkami uszlachetniającymi, mającymi wpływ na ostateczne parametry wyrobu. Ogólnie w obiegu stosowane są zarówno rury stalowe ocynkowane, jak i czarne. Te pierwszego typu cieszą się dużą trwałością i wytrzymałością na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, w tym również korozji — stworzone są do instalacji wodnych i konstrukcjach na świeżym powietrzu. Gdy mowa o rurach czarnych, te ze względu na wysoką odporność na temperaturę sprawdzają się w przypadku instalacji gazowych i centralnego ogrzewania.

Jak mocować rury stalowe?

Rury stalowe mogą być mocowane kilkoma metodami. Z jednej strony można do tego celu użyć specjalnego systemu obejm, celem połączenia ich w odpowiedni system o stabilnej konstrukcji, ewentualnie wykorzystując spawalność stali — zespolić rurociągi stalowe odpowiednio dobraną techniką spawania.

Mówiąc o obejmach, ich zaletą jest prosta budowa i łatwy montaż praktycznie do każdej powierzchni. Dzięki zaokrąglonym odpowiednio brzegom obejmy w żaden sposób nie wyrządzają szkód elementom, na których się je montuje. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu jej do średnicy rury możliwe jest precyzyjne scalenie ze sobą dwóch komponentów, szczególnie wykorzystywanym w przypadku branż morskiej, transporcie, przemyśle produkcyjnym. Obejmy sprawdzają się również w systemach klimatyzacji, wentylacji, instalacji gazowych, grzewczych, czy instalacjach odprowadzających różnego rodzaju nieczystości. Dodatkowo w systemach rurociągów ze stali stosowane są różnego rodzaju techniki spawalnicze np. w postaci spawania łukowego.